Przejdź do treści

PLAŻA W NAREWCE

Niecałe 300 metrów od domu znajduje się plaża nad rzeką Narewka. Są tutaj parasole i stoliki oraz plac zabaw dla dzieci. W upalne dni można schłodzić się wodzie. Obok znajduje się stanica wodna z boiskiem sportowym i urządzeniami do ćwiczeń oraz teren spacerowy wokół niewielkiego jeziora.

CERKIEW W NAREWCE

Przepiękna cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Świątynię budowano ze składek parafian oraz przy wsparciu finansowym rządu rosyjskiego, który przeznaczył na ten cel 10 000 rubli. Cerkiew wyświęcono w 1867 roku. Z naszego domku dojdziecie w to miejsce w kilka minut. Warto tutaj usiąść na ławczce i wsłuchać się w odgłosy otoczenia.

GALERIA SZTUKI W NAREWCE

W Narewce mieszka wielu artystów – niektórzy mieszkańcy wydają swoje tomiki poezji, inni piszą do szuflady lub układają piosenki. Ze sztuką w Narewce można spotkać się nawet na ulicy za sprawą aktywnie działającego teatru chodzonego – fabularyzowane spacery po okolicy to niebanalna atrakcja! 

Chcesz w pełni poznać sztukę Narewki? Koniecznie odwiedź Galerię Sztuki w Narewce. Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia odcinka Zasilanych, w którym o ponad dwudziestoletniej działalności Galerii im. Tamary Sołoniewicz opowiada instruktorka kultury Katarzyna Bielawska.

CENTRUM SPORTU I EDUKACJI

Osoby lubiące spędzać aktywnie czas ucieszy zapewne to miejsce. Znajdziemy tu boiska sportowe, urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz niewieką tyrolkę. Tutaj trenuje młodzieżowa drużyna piłkarska Białe Żubry z Narewki. Może będziecie im kibicować podczas meczu? Centrum sportu mieści się przy ulicy Mickiewicza kilkaset metrów od naszego domku.

STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI

Na obrzeżach Narewki na wzgórzu przy ulicy Mickiewicza znajdziemy cmentarz żydowski z XIX wieku. Zachowało się na nim ok. 100 nagrobków, prawdopodobnie spora jeszcze ich ilość znajduje się pod płytką warstwą gleby. Wiele z nich ma wysokie wartości artystyczne, są wykonane z granitu, betonu, piaskowca, wg dokumentacji ewidencyjnej cmentarza jedna macewa wykonana w całości z labradorytu – kamienia spotykanego na Kaukazie.

MUZEUM PSZCZELARSTWA

Na samym wjeździe do Narewki od strony Hajnówki znajduje się Muzeum Pszczelarstwa. Skansen posiada bogatą kolekcję uli w ogródku pszczelarskim. Są to: ule kłodowe, kószki – czyli ule słomiane oraz ule figuralne. W budynku znajduje się muzeum, gdzie różnorodny zbiór przedmiotów o tematyce pszczelarskiej. W Dworze Bartnika obok zlokalizowana jest restauracja serwująca specjały kuchni regionalnej.

MIEJSCA OGNISKOWE

W bliższej i dalszej okolicy znajdziemy wiele miejsc ogniskowych zarówno płatnych jak i darmowych. My polecamy miejsce najbliżej naszego domu – “Pod dębami” w Świnorojach. Koszt wynajmu miejsca to 200 zł niezależnie od ilości osób. Szczegóły znajdują się tutaj: https://browsk.bialystok.lasy.gov.pl/miejsca-ogniskowe

GRUSZKI

Niespełna 4 kilometry na wschód od Narewki znajduje się miejscowość Gruszki. Możemy wybrać się tu na dłuższy spacer lub rowerem. Można również dojechać samochodem, który zostawimy na wygodnym bezpłatnym parkingu. Na miejscu znajdziemy wieżę widokową z której często widać żubry. Dzieci ucieszy plac zabaw i ścieżka dydaktyczna. Miłośnicy roślin na pewno chętnie przespacerują się po herbarium, gdzie znajdą różnorodne odmiany i gatunki ziół oraz inne rośliny. Znajduje się tutaj również pomnik Danuty Siedzikówny “Inki” sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK.

ZALEW SIEMIANÓWKA

Oddalony o około 15 kilometrów Zalew Siemianówka to miejsce gdzie można plażować, wędkować i uprawiać sporty wodne. Znajdziemy tu dwie plaże w Starym Dworze i Bondarach. Zlokalizowane są tam wypożyczalnie sprzętu wodnego. Obok stanicy WOPR funkcjonuje baza windsurfingowa. Zalew upodobała sobie ogromna ilość ptactwa wodnego i błotnego – dzięki stworzeniu korzystnych warunków do jego bytowania. Z naszego domku można dojechać tutaj samochodem jak i rowerem.

SIEMIENIAKOWSZCZYZNA I MARUSZKA

Siemieniakowszczyzna to najdłuższa jednowyrazowa nazwa miejscowości w Polsce. Tutaj sięgają korzenie właścicielki Domku w Narewce, ale to inna historia. Kilkaset metrów dalej znajduje się wieża widokowa Maruszka, która jest częścią ścieżki przyrodniczej “Brama do Puszczy”. Z wieży możemy obserwować liczne gatunki ptaków gniazdujące na rozlewiskach zalewu Siemianówka. Pod samą wieżę możemy dojechać autem lub rowerem (ok. 13 km w jedną stronę). Pod wieżą znajdziemy wiatę i miejsce na ognisko lub grilla. Zapuszczając się tutaj pamiętajmy o wyłączeniu roamingu w telefonach…

SZLAK DĘBÓW KRÓLEWSKICH

Szlak Dębów Królewskich wytyczył w latach 1977-1979 Jacek Wysmułek, leśniczy ds. turystyki i ochrony przyrody Nadleśnictwa Białowieża. Wraz z żoną wyszukali na Starej Białowieży grupę kilkusetletnich dębów i nadali im imiona królów Polski i wielkich książąt litewskich, którzy polowali w Puszczy Białowieskiej. Szlak stał się jedną z większych atrakcji turystycznych puszczy. Z naszego domku dotrzemy tu, zarówno rowerem jak i samochodem (13 km w jedną stronę), narewkowską drogą, prowadzącą przez środek puszczy. Wstęp na szlak jest płatny – 10 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.

UROCZYSKO GŁUSZEC

Uroczysko Głuszec zostało uznane za rezerwat przyrody w 1979 roku, a obecnie stanowi część Białowieskiego Parku Narodowego i jest objęte ochroną ścisłą. Nazwa pochodzi od głuszca – największego kuraka w Polsce, który obecnie występuje tutaj sporadycznie. Zobaczymy tu torfowisko wysokie. Wokół uroczyska prowadzi czerwony szlak pieszy, który rozpoczyna się we wsi Stare Masiewo. Dla dzieci atrakcją będzie ekspozycja kolejki wąskotorowej. Znajdziemy tutaj wiaty i dosknałe miejsce na piknik. Dojazd na rowerze lub samochodem. Zmotoryzowani mogą zaparkować auto na niewielkim leśnym parkingu i dalej udać się piechotą.